Savjetovanje je definirano kao jedno od područja primijenjene psihologije čiji je osnovni cilj pružanje profesionalne pomoći pojedincima, grupama ili organizacijama u svakodnevnim životnim situacijama u kojima se, bilo zbog pritisaka iz okoline ili zbog vlastitih problema, otežano snalaze. (Petz, 1992)
Psihoterapija se definira kao tehnika i procedura koja verbalnom interakcijom između terapeuta i klijenta nastoji ukloniti poremećaje u doživljavanju i ponašanju, mijenjati neke osobine ličnosti koje interferiraju sa zadovoljavajućom prilagodbom na okolinu te poticati pozitivni razvoj ličnosti. (Petz, 1992)
Pojam psihoterapija odnosi se na cijeli spektar pristupa i metoda, no sve uključuju psihoterapijski tretman za niz psihičkih i emocionalnih poteškoća, kao i poteškoća u odnosima.
Tko traži pomoć psihoterapeuta?
To mogu biti osobe koje su anksiozne, depresivne, imaju suicidalne misli, imaju traume iz ranog djetinjstva ili posttraumatski stresni poremećaj, poremećaje prehrane, ponašaju se opsesivno ili imaju neke fobije. Također klijenti traže pomoć zbog poteškoća s koncentracijom, nezadovoljstva na poslu ili nemogućnosti održavanja zadovoljavajućih odnosa. Psihoterapija je odlična i za one koji žele napredovati, raditi na sebi i svom mentalnom zdravlju, za one koji traže veći osjećaj ispunjenja i smisla.
Nezavisna je znanstvena disciplina koja se prakticira na naprednoj, kvalificiranoj i znanstvenoj razini. Pokriva široki spektar pristupa i metoda temeljenih na utvrđenim teorijama, metodologijama i istraživanjima. Može biti kratkoročna i dugoročna.
Bez obzira koju vrstu psihoterapije odabrali za sebe, najvažniji je ipak odnos koji imate s psihoterapeutom! Uvijek ću Vas uputiti da isprobate više različitih terapija i/ili terapeuta i za sebe odaberete ono što Vam najviše odgovara. Osobno ću Vam pružiti sigurno mjesto, okruženje kako bismo u privatnosti mogli istraživati i prorađivati teška iskustva.