Grupna analitička terapija, kao što joj i samo ime govori, provodi se u grupama. One se sastoje od 4 do 10 članova, svi su ravnopravni i sjede u krugu okrenuti jedan prema drugome. Održavaju se tjedno u istom fiksnom terminu i traju 90 minuta. Osim učenja o sebi i svojim nesvjesnim potrebama i nagonima kroz grupnu terapiju, osoba ima mogućnost učiti i o drugima u izravnoj komunikaciji s njima.
Grupna analitička terapija ima mnoge prednosti, a neki od faktora terapijskog iskustva su ulijevanje nade, univerzalnost, pružanje informacija, altruizam, korektivno emocionalno iskustvo primarne obiteljske grupe, razvoj socijalnih vještina, grupna kohezija…
- Ulijevanje i održavanje nade krucijalne su u bilo kojoj vrsti psihoterapije, a istraživanja također pokazuju kako je očekivanje klijenta da će terapija pomoći u velikoj mjeri povezano s pozitivnim ishodom terapije.
- Mnogi pojedinci misle da jedini imaju takve probleme, no kad u grupi čuju i shvate da su i drugi u sličnim situacijama, osjete olakšanje i bliskost s ostalim članovima.
- U terapijskim grupama članovi si i međusobno pomažu i kroz taj osjećaj da su i oni pomogli nekome drugome, osjećaju se bolje jer je svima potrebno imati osjećaj da su nekome korisni i potrebni.
- Kako većina naših problema i poteškoća nastaje u nekoj od grupa, grupa je i najbolje mjesto za proradu i rješavanje istih.
- Tako se u grupnoj terapiji mogu proraditi problemi nastali u primarnim obiteljima kroz asocijacije koje se bude prema članovima grupe koji podsjećaju na osobe iz primarne obitelji. Grupna se terapija pokazala jako učinkovita baš za osobe koje se suočavaju sa stigmom ili socijalnom izoliranosti.
Grupna analitička psihoterapija ili grupna analiza psihodinamska je tehnika utemeljena na psihoanalitičkom pristupu. Za cilj ima uvid – ulazak u vlastito nesvjesno i korektivno emocionalno iskustvo u grupi koje se može primijeniti u svim drugim grupama u životu.